3 نکته برای داشتن انضباط بهتر در زمان معاملات

538 بازدید

نکته هایی برای انضباط

فارکس حرفه ای است که نیاز به داشتن سطح بالایی از انضباط دارد. شما نه تنها باید به مجموعه ای از قوانین معاملاتی پایبند باشید، بلکه باید گوش و چشم خود را همیشه باز نگه داشته و تمرکز بالایی نیز باشید. این همان چیزی است که معامله گران باتجربه آن را انضباطی شخصی (خود انضباطی) می نامند.

مارک داگلاس، نویسنده کتاب مطرح Trading in the Zone (معامله گری با ضمیر ناخودآگاه)، خود انضباطی را اینگونه تعریف می‌کند: «یک تکنیک ذهنی برای هدایت تمرکز و توجه به سمت هدف یا خواسته‌، زمانی که آن هدف یا خواسته با برخی از اجزای دیگر فضای ذهنی ما در تعارض است».

انضباط شخصی خصیصه ای نیست که شما با آن متولد شده باشید. و یک استعداد منحصر به فرد که فقط مختص اقلیت خاصی باشد هم نیست. هر کسی می تواند خود انضباطی را تمرین کند، اما آنقدرها هم که به نظر می رسد چندان آسان نیست.

معاملات نیکو

با اینکه در معاملات فارکس همانگونه که سود وجود دارد ضرر هم وجود دارد، با این حال ضررها می توانند بسیار ناامید کننده باشند بطوریکه ممکن است باعث شوند بخواهید بطور کل فارکس را کنار گذارید.

اینجاست که خود انضباطی وارد می شود. ایجاد انضباط گرچه دشوار است، اما برای معامله گری که هدفش این است که به سودآوری پایدار برسد، یک ویژگی ضروری و مهم است.

اینکه هر روز پشت کامپیوتر خود بنشینید، معامله کنید و الکی امیدوار باشید، برای موفقیت کافی نیست.

بدون داشتن یک هدف یا مقصد در ذهن، ممکن است در همان حالت دلسردی قفل شوید چراکه چیزی ندارید که برای آن دست و پا زنید یا برای رسیدن به آن تلاش کنید.

داشتن یک هدف مشخص و ملموس نخستین گام به سوی توسعه و ایجاد انضباط شخصی است، زیرا به شما انگیزه می‌دهد تا هر روز نرم افزار خود را بالا آورده و اقدام به معامله زدن کنید.

در زیر نکاتی ارائه می شود که به شما کمک می کند انضباط در معاملات را در خود ایجاد کنید:

 

نقطه پایان را در ذهن داشته باشید.

 

نخستین گام برای تبدیل شدن به یک معامله گر منضبط تر، تعریف یک هدف صریح و مشخص است. مواقعی وجود خواهد داشت که احساس ناامیدی خواهید کرد، اما تمرکز خود را حفظ کردن و چشم و گوش خود را باز نگه داشتن می تواند شما را از ترک کار باز دارد.

با این حال، در تعریف اهداف خود زیادی جوگیر هم نشوید که سایر موارد یادتان رود. اهداف نه چندان واقع بینانه، همچون کسب یک میلیارد دلار در پایان اولین سال معاملاتی، ممکن است بیشتر آسیب زننده باشد.

وقتی صحبت از هدف گذاری صحیح می شود، در نظر داشته باشید که اهداف باید دو ویژگی را داشته باشند: یعنی واضح و قابل تحقق باشند.

این که بخواهید یک میلیاردر خفن شوید یا هدف مبهمی همچون “من می خواهم در فارکس موفق باشم” چندان جوابگو نیستند. اهداف ملموس و واقع بینانه ای همچون “هفته ای یک پوزیشن برای داشتن درصد سود معین” یا “حفظ نرخ برد 60 درصد” نمونه های خوبی هستند.

 

توجه خود را به آنچه باید به انجام برسانید معطوف کنید.

 

پس از آنکه یک هدف واضح برای خود تعیین کردید، همانجا یک گام به انضباط نزدیک تر شده اید. بله. انضباط به شما چشمک می زند! در این مرحله است که دیگر برای شما آسان تر شده است که توجه خود را به آنچه باید انجام دهید معطوف کنید.

به عنوان مثال، هدف شما این است که به پوزیشن های برنده خود اجازه بزرگ شدن دهید و همزمان از سود خود محافظت کنید. با در نظر گرفتن این نکته، احتمالاً شروع به تریل کردن استاپ خود در معاملات خواهید کرد.

برعکس، اگر هدف شما بزرگ است و در آن گیر کرده اید، احتمالاً انرژی زیادی را به خاطر فکر کردن به آنچه باید انجام دهید هدر خواهید داد. متعاقبا اینگونه در برابر احساسات و عواطف خود آسیب پذیر تر خواهید شد. شما که نمی خواهید چنین شود، می خواهید؟

 

انرژی منفی را از خود دور کنید.

 

پس از تدوین هدف خود و انجام اقدامات لازم برای دستیابی به آن، تلاش کنید روند پیشرفت خود را مطالعه و تحت رصد قرار دهید.

به یاد داشته باشید که خود را گم کردن در نوسانات بازار کاری بسیار آسان است. به همین دلیل است که شما باید هدفی برای خود داشته باشید که تا زمانیکه شکست‌های جزئی شما را به شک کردن وا می دارد، خود را به آن آویزان کنید.

اگر آمار و ارقام به شما می‌گویند که کارتان درست است و امروز فقط روز بد شانسی بوده، سعی کنید انرژی منفی را از خود دور کنید. نگرانی در مورد “هیچی” شما را به جایی نمی رساند!

اما اگر ماجرا فقط مربوط به “بد شانسی” نبود چه؟ صرف نظر از این، داشتن یک هدف مشخص و واضح باعث می شود انگیزه خود را راحت تر حفظ کرده و تمام توجه خود را به سمت کاری که باید به انجام رسانید هدایت کنید.

این موارد را در نظر داشته باشید و بدانید در صورت رعایت آنها به زودی، بدون دردسر به یک معامله گر منضبط تبدیل خواهید شد زیرا دیگر منضبط بودن بخشی از چارچوب ذهنی شما شده است!

5/5 - (2 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8539
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 3 نکته برای داشتن انضباط بهتر در زمان معاملات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403