شاخص های اقتصادی موثر بر دلار کانادا

1490 بازدید

کانادا

در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش فارکس، قصد داریم کشور کانادا و اقتصاد آن را به شما معرفی کنیم.

کانادا… رفیق عمو سام، دوستدار محیط زیست، فرانسوی هم صحبت می کنند و بخش های شمالی آن یخ زده است!

چیزهای شگفت انگیزی همچون بسکتبال، بیسبال و اسمارتیز در آنجا خلق شده است.

کانادا ناحیه جغرافیایی آن بیشتر آمریکای شمالی را در بر گرفته و از اقیانوس اطلس تا شرق و اقیانوس آرام گسترده شده است.

این کشور از ده استان و سه اقلیم تشکیل شده است و یکی از توسعه یافته ترین کشورهای جهان به شمار می رود.

از نظر وسعت، کانادا بعد از روسیه، در جایگاه دوم دنیا قرار دارد!

با توجه به وسعت زیاد و مشارکت آن در اقتصاد جهان، براحتی می توان گفت که کانادا و ارز آن، یعنی دلار کانادا، سهم مهمی در معاملات فارکس دارند.

نقشه کانادا

 

کانادا: آمار و ارقام

 

همسایگان: آمریکا

مساحت: 3,854,085 مایل مربع

جمعیت: 35,427,524

تراکم: 8.3 نفر در هر مایل مربع

پایتخت: اتاوا

رئیس دولت: ملکه الیزابت دوم، معرفی شده از طرف فرماندار کل جولی پایت

نخست وزیر: جاستین ترودو

واحد پول: دلار کانادا (CAD)

واردات اصلی: ماشین آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری و قطعات آن، الکترونیک، نفت خام، مواد شیمیایی، برق، کالاهای مصرفی بادوام

صادرات اصلی: جاستین بیبر، وسایل نقلیه موتوری و قطعات آن، ماشین آلات صنعتی، هواپیما، تجهیزات مخابراتی، الکترونیک، مواد شیمیایی، پلاستیک، کود، خمیر چوب، الوار، مواد نفتی خام، گاز طبیعی، برق، آلومینیوم

شرکای وارداتی: امریکا 50.6٪، چین 11٪، مکزیک 5.5٪

شرکای صادراتی: امریکا 74.5٪، چین 4.3٪، بریتانیا 4.1٪

مناطق زمانی: GMT -8، GMT -7، GMT -6، GMT -5، GMT -4

وب سایت: http://www.canada.gc.ca/home.html

 

بررسی اجمالی اقتصادی

 

کانادا کشوری مبتنی بر منابع محسوب می‌شود، که اساساً به این معنی است که بیشتر رشد اقتصادی که این کشور در ابتدا تجربه کرده است، از طریق کاربرد و صادرات منابع طبیعی خود بوده است.

پرچم کانادا

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، اقتصاد کانادا دهمین اقتصاد بزرگ جهان است که سبب شده بخشی از کشورهای G8 باشد. این کشور به عنوان هفتمین تولیدکننده بزرگ طلا و چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت شناخته می شود.

علیرغم صنعت تولیدی قوی و اقتصادی، بخش عمده ای از تولید ناخالص داخلی کانادا در واقع بخش خدمات آن است.

از هر چهار کانادایی شاغل، سه نفر در بخش خدمات پیشرفته استخدام شده و بخش خدمات حدود 70 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد.

دفعه بعدی که یک کانادایی دیدید، جلو بروید و شرط ببندید که در بخش خدمات کار می کند. غالبا، شما برنده خواهید بود!

اقتصاد کانادا در ژانویه 1989، زمانی که توافقنامه تجارت آزاد اجرایی شد، به معنای واقعی به حرکت درآمد.

این توافق اساساً تمام تعرفه ها (بعبارتی مالیات بر تجارت) بین امریکا و کانادا را حذف کرد. در واقع، اکنون کانادا بیش از 70 درصد از کالاهای خود را به امریکا صادر می کند.

 

سیاست پولی و مالی

 

بانک کانادا (BOC) اصلی ترین نهاد حاکم برای تعیین سیاست پولی کشور است.

تصمیم گیری در مورد سیاست پولی توسط شورای حکام اتخاذ می شود که متشکل از رئیس بانک، معاون ارشد و چهار نایب رییس دیگر است.

برخلاف سایر بانک‌های مرکزی، بانک کانادا زمان مشخصی جهت اعمال تغییرات در سیاست‌های خود ندارد. شورای حکام هر روز تشکیل جلسه می دهد و می تواند سیاست های پولی خود را هر لحظه به سلیقه خود تغییر دهد.

وظایف و اختیارات اصلی این بانک مشابه سایر بانک‌های مرکزی است، بدین جهت که هدف آنها نیز حفظ ارزش دلار کانادا و اطمینان از این است که نرخ تورم کشور در محدوده هدف 1 تا 3 درصدی آنها قرار دارد. بانک کانادا از طریق عملیات بازار باز و تعدیل دائمی نرخ بهره بانکی به این هدف می رسد.

بانک کانادا عملیات بازار باز خود را با استفاده از روشی به نام نظام تراکنش مقادیر بزرگ (LVTS) انجام می دهد. این ساز و کار، بانک های تجارت در سراسر کانادا را قادر می سازد تا از یکدیگر وام بگیرند و به یکدیگر وام دهند تا بتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

به نرخ سودی که برای این تراکنش ها تعلق می گیرد، نرخ بانکی گویند. با عوض کردن نرخ بانکی، بانک کانادا اساساً می تواند جریان پول در اقتصاد را کنترل کند.

برای نشان دادن این موضوع، فرض کنید نرخ بانکی 2.00 درصد تعیین شده است.

در یکی از جلسات خود، بانک کانادا متوجه می شود که دلار کانادا بسیار سریعتر از آنچه انتظار می رفت ارزش خود را دارد از دست می دهد، بعبارتی مشاغل دارند قیمت کالاهایی که می فروشند و خدمات که ارائه می دهند را افزایش می دهند. در این حالت بانک کانادا تصمیم می گیرد تا نرخ بانکی را به 2.50 درصد افزایش دهد.

با افزایش نرخ بانکی، سودی که باید به وام دهندگان پرداخت شود افزایش می یابد و به نوبه خود احتمال اینکه بانک ها، مشاغل و مصرف کنندگان، بیش از حد وام بگیرند، کاهش می یابد.

حال، از آنجایی که پول کمتری در جیب مصرف کنندگان وجود دارد، احتمال خرج کردن آنها نیز کاهش یافته که این از تورم بیشتر جلوگیری می کند. کدام کسب و کاری وقتی کسی حاضر نیست بخرد قیمت های خود را افزایش می دهد؟!

 

آشنایی با  دلار کانادا

 

نفت و من

 

بلحاظ تاریخی، قیمت نفت با USD/CAD همبستگی زیادی دارد. قاعده کلی این است که هر زمان که قیمت نفت شروع به افزایش می کند، دلار کانادا نیز معمولاً دنبال آن می رود.

اگر پیش‌بینی شود که قیمت نفت طی دو سال آینده افزایش یابد، شاید بد نباشد روی USD/CAD فروش بگیرید!

 

ساعات کاری من کوتاه است

 

USD/CAD معروف است که در بیشتر ساعات روز در بازه های قیمتی تنگ و کوچکی نوسان می کند.

بعبارتی تنها زمانی که معامله گران آمریکایی در حال خوردن اسنک های خود در زمان تداخل سشن اروپا و امریکا هستند، این جفت ارز نوسان می دهد.

 

برخلاف رفیق شفیقم، دلار امریکا

 

یکی از عوامل کلیدی که هنگام معامله USD/CAD باید به آن توجه کرد این است که جهت آن به شدت به اقتصاد امریکا گره خورده است. به یاد داشته باشید، امریکا و کانادا گذشته از اینکه همسایه چسبیده به هم هستند، حجم تجارت سنگینی با یکدیگر دارند.

وقتی اقتصاد امریکا یک رشد قوی را تجربه می کند، اقتصاد کانادا معمولاً درست پشت سر آن حرکت می کند! بنابراین هر زمان که تصمیم گرفتید روی دلار کانادا معامله  کنید، کمی هم وقت بگذارید تا ببینید حال و روز اقتصاد امریکا چگونه است.

 

اما من همچنان در طول سشن امریکا حساس هستم.

 

دلار کانادا معمولاً تا سشن امریکا، یعنی حدود ساعت 1:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ نوسانی ندارد. دلار کانادا در طول سشن معاملات آسیا و سشن معاملات صبحگاهی اروپا نوسانات اندکی دارد.

 

شاخص های اقتصادی مهم برای دلار کانادا

 

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) – همچون سایر بانک های مرکزی، هدف بانک کانادا کسب اطمینان از این است که تورم از کنترل خارج نمی شود. از آنجایی که شاخص قیمت مصرف کننده افزایش (یا کاهش) در قیمت کالاها و خدمات مصرفی را ثبت و رصد می کند، این گزارش به دقت توسط معامله گران فارکس دنبال می شود.

تولید ناخالص داخلی (GDP) – تولید ناخالص داخلی جامع ترین معیار برای ارزیابی فعالیت اقتصادی کانادا است. این گزارش نشان می دهد که آیا اقتصاد کشور در حال رشد است یا خیر.

تراز تجاری – همچون سایر کشورهای کالا محور، اقتصاد کانادا نیز به شدت به هر گونه تغییر در فعالیت‌های صادراتی و وارداتی حساس است.

شاخص مدیران خرید آیوی (PMI) – PMI یک نظرسنجی است که برای بررسی اینکه آیا مشاغل نسبت به اقتصاد خوشبین هستند یا بدبین هستند طراحی شده است. عدد بالای 50.0 به این معنی است که شرایط در بخش کسب و کار در حال رشد است در حالی که عدد زیر 50.0 برعکس را نشان می دهد.

 

چه چیزی دلار کانادا را به حرکت در می آورد؟

 

آمار اقتصادی امریکا

 

معمولا آمار اقتصادی امریکا تقریباً همزمان با آمار کانادا انتشار می یابد. از یک سو، آمار منفی از سمت امریکا همراه با آمار مثبت از سمت کانادا می تواند منجر به سقوط شدید ارزش USD/CAD شود.

از سوی دیگر، آمار مثبت امریکا و آمار ضعیف کانادا می تواند USD/CAD را به پرواز درآورد!

 

ادغام و تملک

 

به دلیل همجواری امریکا و کانادا، ادغام شرکت ها بسیار اتفاق می افتد. اینگونه حجم پول عظیمی بین دو کشور جریان خواهد یافت که تأثیر قابل توجهی در بازار فارکس دارد.

به عنوان مثال، برای اینکه یک شرکت آمریکایی بتواند یک شرکت کانادایی را بخرد، ابتدا باید دلار آمریکای خود را به دلار کانادا تبدیل کند تا معامله بتواند انجام شود. تصور کنید چه حجم پولی از بازار ارز می گذرد تا فقط همین معامله امضا شود!

 

معامله USD/CAD

 

USD/CAD در مقادیر صورت کسر به دلار امریکا معامله می شود. اندازه لات استاندارد 100000 دلار و اندازه مینی لات 10000 دلار است.

ارزش پیپ که به دلار کانادا است، با تقسیم 1 پیپ USD/CAD (که 0.0001 است) بر نرخ فعلی USD/CAD محاسبه می‌شود.

سود و زیان به دلار کانادا است.

در ازای یک لات استاندارد، هر حرکت پیپ 10 دلار کانادا ارزش دارد.

در ازای یک مینی لات، هر حرکت پیپ 1 دلار کانادا ارزش دارد.

به عنوان مثال، اگر نرخ تبدیل فعلی USD/CAD 1.1000 باشد و شما بخواهید یک لات استاندارد معامله کنید، در اینصورت یک پیپ معادل 9.90 USD خواهد بود.

محاسبات مارجین بر اساس دلار آمریکا است. با اهرم 100:1، به 1000 دلار امریکا نیاز است تا بتوان 100000 USD/CAD معامله کرد.

 

تاکتیک های معاملاتی USD/CAD

 

از آنجایی که USD/CAD فقط در طول سشن امریکا فعال است، این جفت ارز در دو سشن معاملاتی دیگر به شدت مستعد شادو و شکست های کاذب است.

این به این معنی است که شکست یک سطح حمایت معتبر در USD/CAD در طول سشن معاملاتی صبح در اروپا معمولا یک شکست کاذب است.

رصد اختلاف ارقام در گزارش آمار اقتصادی بین امریکا و کانادا نیز یک تمرین عالی برای تعیین سمت و سوی USD/CAD است.

از آنجایی که آمار اقتصادی امریکا و کانادا تنها با فاصله چند ساعت یا چند دقیقه از هم منتشر می‌شوند، مغایرت نتایج و آمار معمولا منجر به حرکت های یک طرفه افراطی می‌شود.

به عنوان مثال، آمار منفی از سمت امریکا همراه با آمار مثبت از سمت کانادا، می تواند دلیلی برای فروش روی USD/CAD باشد.

در پایان، گذشته از بررسی آمار اقتصادی، کمی تحلیل رفتار قیمتی نفت نیز کمک زیادی به معامله دلار کانادا می کند.

از آنجایی که کانادا به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت در جهان شناخته می شود، هر گونه تغییر در قیمت آن تأثیر بسیار زیادی بر ارزش دلار کانادا خواهد داشت. در واقع، از سال 1988، نرخ تبدیل USD/CAD  و قیمت نفت رابطه معکوس 68 درصدی دارند.

چگونه می توانید از این نکته به نفع خود استفاده کنید؟ خوب، اگر متوجه شدید که قیمت بنزین بمرور در پمپ بنزین های امریکا در حال افزایش است، شاید دلیلی برای فروش گرفتن USD/CAD روی باشد!

4.4/5 - (9 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5955
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

نظرات

0 نظر در مورد شاخص های اقتصادی موثر بر دلار کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402