چه زمانی اگر خلاف روند پوزیشن گرفتیم اشکالی ندارد؟

354 بازدید

خلاف روند

بعضی روزها هستند که بیشتر جفت ارز‌های فارکسی فقط در یک جهت مشخص حرکت می‌کنند و خلاف جهت گله بودن معنی ندارد.

با این حال، اگر از آن دسته تریدرهای سمجی هستید که دنبال گرفتن پوزیشن روی سقف ها یا کف ها هستند و اگر فکر می کنید که روندهای فعلی خسته هستند و نایی ندارند، نباید از گرفتن پوزیشن خلاف روند بترسید!

وقتی همه نمودارها به یک جهت اشاره می کنند و خبرهای اقتصادی هم جو و احساسات فعلی بازار را تایید می کند، به راحتی می توان درک کرد که چرا در چنین حالتی بسیاری از معامله گران تردید دارند خلاف گله پوزیشن بگیرند.

خلاف روند رفتن

اما همانطور که سرمایه‌گذار افسانه ای وارن بافت می‌گوید: «ما باید وقتی دیگران حریص هستند بترسیم و وقتی دیگران می‌ترسند، حریص باشیم.»

می بینید، فقط به این دلیل که بیشتر معامله گران بازار سوگیری معاملاتی خاصی را دارند، لزوماً به این معنی نیست که آنها درست می گویند.

گاهی اوقات، شتاب قیمت چیزی نیست جز تایید ورود افراد آماتور که بدون اینکه اصلا بدانند چی به چیه، فقط با جریان بازار حرکت می کنند.

به همین دلیل است که پیروی کورکورانه از گله می تواند منجر به سوگیری گله ای شود. این نوع سوگیری یکی از 5 اشتباه رایج معاملاتی است که معامله گران مرتکب می شوند.

اگر از هرکسی که با موفقیت پوزیشن گیری علیه گله را تست کرده است، بپرسید، آنها به شما خواهند گفت که وقتی تحلیل تان شما را به سمتی هدایت می کند که آن سمت، سمت محبوب بازار نیست، ممکن است اضطراب آور باشد.

اما گاهی اوقات، مخالف گله بودن و با جمع نبودن، نان دارد!

پوزیشن گیری خلاف روند یک استراتژی فارکسی است که مبتنی بر پوزیشن گیری در جهت عکس سوگیری فعلی بازار است با این پیش بینی که جو بازار بر می گردد. این رویکرد عبارتست از خرید یک ارز زمانی که ضعیف است و فروش آن زمانی که قوی است.

معامله گران خلاف روند سعی می کنند از لحظاتی که بازارها تحت تأثیر جو و حرکت پر شتاب قیمت قرار می گیرند، استفاده کنند.

وقتی همه (از پدر بزرگ من تا مادر بزرگ تو) آماده و مایل هستند که قیمت ها را بالاتر ببرند، گاهی اوقات این می تواند منجر به شکل گرفتن حباب در قیمت دارایی ها شود. به همین ترتیب، وقتی همه برای فروش، اموال خود را دارند به آتش می کشند، فرصت‌های خرید با قیمت های خوب به وجود می‌آید.

یکی از مزایای اصلی معاملات خلاف روند این است که به شما امکان می‌دهد روی قیمت‌های خوبی سوار شوید و به محض برگشت بازار، بتوانید روندهای جدید را شکار کنید.

این امر به نوبه خود، اغلب منجر به نسبت‌های پاداش به ریسک بسیار جذابی می‌شود که فبها المراد است.

با این حال، تریدرهایی که خلاف روند پوزیشن می گیرند همیشه معامله به نفع آنها در نمی آید. به هر حال از قدیم گفته اند، “روند دوست شماست”، اما وقتی هم که بخواهید با آن مبارزه کنید، می تواند پدرسوخته شود.

وقتی روندی مشخصا قوی باشد، نقاط مقاومت و برگشتی را نمی شناسد و می تواند کسانی که خلاف جریان پوزیشن گرفته اند را بشورد و کنار بگذارد.

به هیچ وجه نمی گویم که شما فقط به خاطر جنبه فان موضوع باید خلاف روند پوزیشن بگیرید.

آنچه من می گویم این است که اگر پس از انجام تمام و کمال تحلیل های بنیادی و تکنیکال خود، دلایل کافی دارید مبنی بر اینکه بازار در شرف برگشت است، از مخالفت با گله و پوزیشن گیری خلاف جهت آنها نترسید.

به یاد داشته باشید، همیشه مجبور نیستید با جریان حرکت کنید. بسیاری از فرصت های معاملاتی سودآور وقتی با نظر جمعیت زاویه پیدا می کنیم، رخ می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=13178
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد چه زمانی اگر خلاف روند پوزیشن گرفتیم اشکالی ندارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. خیلی ممنونم از مطالب خوبتون. کسی که همشو تجربه کرده معنی دقیق کلمه به کلمه جملات شما رو متوجه میشه. ولی خیلی سخته پول در آوردن در این بازار.

    13

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402