4 مرحله ضرر در معاملات

161 بازدید

4 مرحله ضرر در معاملات

اگرچه ضرر در معاملات کاملا عادی است، اما بسیاری از معامله گران (چه تازه کارها و چه حرفه ای ها) با آن مشکل دارند.

شخصا معتقدم که دلیل اصلی این مشکل، عدم درک ماهیت ضرر و تأثیر آن بر روانشناسی معاملات است و در واقع به مشکلات روانی ربطی ندارد.

امروز در معامله گر ایرانی می خواهم در مورد 4 مرحله ضرر در فارکس، یعنی انکار، دلیل تراشی، افسردگی و پذیرش صحبت کنم.

این اصطلاحات برایتان آشنا هستند؟ باید هم همینطور باشد. چون شبیه 4 مرحله غم هستند! با این حال، توجه داشته باشید که کاربرد آنها در حوزه معاملات کمی متفاوت است.

 

مرحله 1: انکار

 

مرحله اول ضرر شما را قادر می سازد تا با یک پوزیشن ضررده دست و پنجه نرم کنید.

در این مرحله، شما انکار می کنید و نمی پذیرید که ایده معاملاتی شما اشتباه بوده و مقصر این ضرر شما نبوده اید. اینجاست که توجیهات و دلایلی نظیر “استاپ من رو زدند” و “این معامله واقعاً برام اهمیتی نداشت” استفاده می شود.

چنین احساساتی هیچ مشکلی ندارد، به خصوص اگر تازه کار هستید. در واقع روشی است برای تسکین نفس خود، زیادی به ضرر فکر نکردن و ادامه دادن مسیر.

 

مرحله 2: دلیل تراشی

 

پس از انکار، نوبت به توجیه کردن ستاپ یا الگوی معاملاتی می رسد.

اینجاست که شما فقط به مواردی از ایده معاملاتی خود اشاره می کنید که درست است و حتی فکر اشتباهاتی که مرتکب شدید را هم نمی کنید.

شما به صحیح بودن برنامه معاملاتی خود، حد سود، گذاشتن حد ضرر و نقطه ورود خود اشاره می کنید، اما کاملاً این واقعیت را نادیده می گیرید که پوزیشن شما با ضرر بسته شده است و در جایی مرتکب اشتباه شده اید.

 

مرحله 3: افسردگی

 

در این مرحله، شما هر چه دلیل خارجی ممکن برای ضرر خود می توانستید پیدا کنید را در نظر گرفته اید. سپس با یک چرخشش 180 درجه ای به درون خود نگاه می کنید و با خود می گویید که این ضرر ای بسا کاملاً ناشی از اشتباه خودم بوده است.

اگرچه اینکه مسئولیت ضرر خود را بپذیرید کاری بس منطقی است، با این حال اگر دائم به خود شک کنید، سرزنش کردن زیادی می تواند به معاملات شما آسیب برساند.

ممکن است از خود سؤالاتی از این دست بپرسید: “آیا واقعا فارکس بدرد من می خورد؟” و “اصلاً ادامه دهم یا بیخیال شوم؟

اگر نتوانید دلایل کافی برای ادامه دادن به مسیر پیدا کنید، ای بسا عطای فارکس را به لقایش ببخشید.

کسانی که تجربه چنین چیزی را دارند می‌توانند شهادت دهند: که هرچه دوره ضررها طولانی‌تر باشد، احساس افسردگی شدیدتر می‌شود.

 

مرحله 4: پذیرش

 

در این مرحله است که متوجه می‌شوید سرزنش کردن خود برای هر جای کار که خطا بوده، ناکارآمد است.

با وجود اینکه پذیرفته اید که مقصر ضرر تا حدی خودتان بوده اید، اما حواستان جای این حقیقت نیز هست که بازار فارکس یک جانور وحشی است و بسیاری از عوامل بازار خارج از کنترل شما هستند.

اجازه دهید اینطور بگویم که مرحله پذیرش به این معنا نیست که احساس می کنید ضرر اشکالی ندارد! در حقیقت، مرحله پذیرش بیشتر شبیه این است که خود را با این واقعیت اداپته کنید و درک کنید که ضرر بر نمی گردد.

وقتی به این مرحله رسیدید، می پذیرید که اشتباهاتی از جانب خود مرتکب شده اید، اما مواردی هم وجود دارد که از کنترل شما خارج است.

در پایان اینکه، مهم است به خود یادآوری کنید که هرگز نمی‌توانید سناریوی رخ داده را برگردانید، اما می‌توانید آن را جبران کنید.

یک راه خوب برای انجام این کار این است که یک معامله سودده داشته باشید و در سود روید. چنین چیزی می تواند از نظر ذهنی نیز شما را به میدان بازگرداند.

یا اینکه می‌توانید برای استراتژی معاملاتی خود اصلاحاتی در نظر گیرید، یا مدیریت ریسک را بیشتر تمرین کنید، یا دنبال این باشید که بفهمید چگونه ضررهای خود را بهتر مدیریت کنید.

به جای انکار ضرر، سراغ ریشه یابی و اصلاح بروید، خود را با وضعیت اداپته کرده و رشد کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=12949
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 4 مرحله ضرر در معاملات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403